10 rokov školy

Milí priatelia! 5. júna 2002 uplynulo 10 rokov odo dňa, keď bratislavsko - trnavský arcibiskup, J. E. Mons. Ján Sokol, podpísal zriaďovaciu listinu našej základnej školy na slávu Božiu a na podporovanie pozemského a večného dobra našej mladej generácie.
V tom čase mala táto škola iba budúcnosť - smelé plány niekoľkých nadšencov s odvahou začať čosi, na čo viac než 40 rokov nebolo možné ani len pomyslieť. Na čele celého tohto snaženia stál dnes už zosnulý vdp. ThDr. Ladislav Dorušák, okresný dekan, správca topoľčianskej farnosti. Práve tento duchovný s veľkým rozmerom poznania a veľkou hĺbkou viery, blízky dospelým, mladým aj deťom, bol zakladateľom, hybnou silou a zdrojom nielen fyzickej, ale najmä duševnej energie pri vzniku celého cirkevného školstva v Topoľčanoch. Desať rokov existencie školy iste nie je dôvodom na okázalé oslavy a už vôbec nie na pýchu a sebavedomé bilancovanie dosiahnutých výsledkov. Môžeme však hovoriť o desaťročnej histórii školy plnej zanietených ľudí, významných udalostí, úspechov i sklamaní, radostných i smutných dní, hádam i chýb a omylov pri hľadaní správnej cesty, naplnenej najmä bezhraničnou dôverou a vďakou voči Bohu, ktorý nás sem povolal a zveril nám toto poslanie. Vďaka Jeho nesmiernej láske ku každému je tu dnes katolícka škola, jedna z najväčších v arcidiecéze, s 26 triedami, 565 žiakmi, 42 pedagógmi, vlastným areálom budov, s triedami, odbornými učebňami, so školskou jedálňou, dvoma telocvičňami, športovým areálom. Vďaka Bohu sú tu ľudia, ktorí sa úprimne snažia nielen o odovzdávanie a prijímanie vedomostí, ale predovšetkým o vytváranie skutočného spoločenstva založeného na vzájomnom porozumení a láske.
       Do dnešného dňa opustilo brány našej školy 647 absolventov, ktorým sme sa popri kvalitných vedomostiach snažili "vliať do ich sŕdc slovo Božieho synovstva" - dať im zodpovednú duchovnú a mravnú formáciu v duchu odkazu sv. don Bosca - patróna našej školy. Božia láska prejavujúca sa cez ľudí je pre nás nádejou i zárukou do budúcnosti, že i napriek súčasnému postaveniu školstva v našej spoločnosti, otvoreným či skrytým útokom voči cirkevným školám,  ekonomickým problémom, ba i našim ľudským chybám a nedostatkom, chce i naďalej táto škola slúžiť tým, ktorí od nej očakávajú kvalitné vzdelávanie a zodpovednú výchovu založenú na princípoch katolíckej viery i morálky. Je tu určite príležitosť na pokornú vďačnosť k Duchu Svätému, lebo my všetci sme boli nástrojmi v Jeho rukách pri budovaní tohto diela. Zároveň prosme Všemohúceho o dar milosti, aby z našich lavíc vychádzali nielen vzdelaní, ale i dobrí mladí ľudia, schopní a ochotní budovať civilizáciu lásky tretieho tisícročia.