Duchovná a mravná formácia

Základným poslaním katolíckej školy je vzdelávať a vychovávať mladú generáciu v duchu kresťanských princípov. Treba odpoveď na častú otázku, čo je vlastne na katolíckych školách iné než na štátnych. Odpoveď je jednoznačná: duchovná a mravná formácia. Táto náročná úloha zahŕňa v sebe nielen duchovné a mravné formovanie žiakov, ale i tých, ktorým sú zverené - teda pedagogických pracovníkov školy.
Náboženské vzdelávanie je sústredené najmä do dvoch povinných vyučovacích hodín rímskokatolíckeho náboženstva týždenne. Samozrejme v duchu kresťanstva vedieme vyučovanie i na všetkých ostatných predmetoch. K Bohu sa dá dostať i cez slovenčinu, cudzie jazyky, prírodopis, fyziku ...
Veľmi dôležitým predpokladom pre vytvorenie spoločenstva školy je vzťah k Bohu, ktorý sa najviac formuje a upevňuje cez spoločné sväté omše a modlitby. Školský rok vždy začíname slávnostným Veni Sancte, ktorého sa zúčastňuje celá škola, podobne ako svätých omší v dňoch prikázaných sviatkov a Te Deum na konci školského roka, keď ďakujeme za všetky dobrodenia. Na našu duchovnú formáciu majú veľký vplyv aj pravidelné utorkové ranné sväté omše slúžené v školskej kaplnke.
Október našu pozornosť upriamuje každé ráno modlitbou sv. ruženca na Matku Božiu. Táto modlitba má každým rokom viac a viac prívržencov. Veľkým obohatením sú aj rozhlasové relácie a poklony v kaplnke školy. Advent je príznačným obdobím na prípravu veľkolepého programu na oslavu najmilších kresťanských sviatkov - Vianoc.
Duchovná obnova žiakov školy je spojená s oslavou patróna školy sv. dona Bosca 31.januára. Veľká pozornosť bola venovaná aj oslavnému programu v Jubilejnom roku , do ktorého bolo zainteresovaných asi 150 účinkujúcich žiakov a takmer celý pedagogický zbor. Pôst je každoročne typický pravidelnými piatkovými krížovými cestami v škole a v stredu vo Veľkom týždni na topoľčianskej kalvárii.
Školské spoločenstvo sa stretáva počas roka aj s osobnosťami Cirkvi - s otcom arcibiskupom v Trnave, dvakrát s otcom biskupom Tóthom v škole, s otcom kardinálom Korcom v nitrianskej katedrále, s misionármi počas misií v našej farnosti.
Na duchovnú formáciu v čase mimo vyučovania prispieva aj školský klub detí najmä prípravou zábavných programov a školský spevokol účinkujúci na všetkých oslavách.
Zvláštna pozornosť sa venuje duchovnej formácii pedagógov školy cez pravidelné mesačné duchovné obnovy, duchovné cvičenia raz v roku počas hlavných alebo vedľajších prázdnin. Veľkým prínosom sú kultúrne duchovné podujatia, ako pravidelné organizovanie krajského kola súťaže v recitácii kresťanskej poézie a prózy ... a Slovo bolo u Boha ..., návšteva muzikálových predstavení "Láska je silnejšia", "Sen o ruži", hudobno-tanečné pásmo východoslovenských vysokoškolákov o Aničke Kolesárovej a jej tragickej smrti spojené s prednáškou dp. Mgr. Hudáka, ako aj návšteva profesionálnych muzikálových predstavení s biblickou tematikou v Bratislave. Okrem pravidelných duchovných akcií prinieslo uplynulých desať rokov i udalosti mimoriadneho významu, ako stretnutie so Svätým Otcom v Nitre 30.júna 1995, púť zamestnancov školy do Turína na miesta pôsobenia patróna našej školy a do Ríma v roku 1996. Púť na miesto zjavenia Panny Márie do Lúrd v roku 1998 a púť do Ríma v Jubilejnom roku 2000.
Komu patrí za to všetko vďaka? V prvom rade Pánu Bohu, nášmu zosnulému vdp. kanonikovi ThDr. Ladislavovi Dorušákovi, vdp. Mgr. Štefanovi Kováčovi, vdp. Pavlovi Židekovi, vdp. Mgr. Milanovi Kováčovi, ICLiC Jozefovi Baginovi, vdp. Petrovi Valentovi, všetkým dôstojným pánom kaplánom, ktorí v našej škole od jej vzniku pôsobili, ako aj rehoľným sestrám z rehole Panny Márie Jeruzalemskej. V súčasnosti je duchovná formácia pedagógov a všetkých zamestnancov pravidelne vedená naším súčasným p. dekanom Mons. Mariánom Dragúňom a p. kaplánom Petrom Bucheňom. Duchovná formácia si vyžaduje otvorené srdcia a ochotu prijímať Božie milosti.