Príhovor biskupa

Katolícka Cirkev, ktorá dostala od svojho zakladateľa Ježiša Krista poslanie, aby učila (porov. Mt 28, 19), vždy pokladala školy za dôležitý prostriedok na hlásanie evanjelia. Zdôraznil to aj Druhý vatikánsky koncil, keď učí, že Cirkev pri plnení svojho poslania má používať všetky vhodné prostriedky, medzi ktoré zaraďuje zvlášť školy (porov. GE, 4). Preto je jej neodcudziteľné právo zakladať a viesť školy akéhokoľvek odboru, druhu a stupňa (porov. KKP, kán. 800, § 1).
     Samozrejme, že Cirkev pri plnení tohto poslania poskytovala vo svojich školách aj vedecké poznatky, ku ktorým sa ľudstvo v tej ktorej dobe dopracovalo. Veď aj poznanie sveta, jeho zákonov je cestou poznania Boha, ktorý je jeho pôvodcom. Avšak prvoradým cieľom jej škôl bolo a je učiť poznávať Boha, milovať ho a slúžiť mu. Jej školy poskytovali žiakom všetko, čo potrebovali v ich dobe vedieť o Bohu, človekovi a o svete, v ktorom žili, a to na základe rozumu ale aj viery.
     Toto isté poslanie majú aj školy všetkých stupňov, ktoré zriaďuje katolícka Cirkev u nás na Slovensku. Mala znemožnené plniť toto poslanie počas takmer štyridsať rokov. Absencia takýchto škôl poznamenala niekoľko generácií u nás tak, že mnohí ani nevedeli, čo je katolícka škola, aké má poslanie a v čom sa líši od škôl štátnych. A tak ich zriaďovanie sa stretalo s nedôverou, dokonca aj odporom zo strany veriacich. Po desaťročnej skúsenosti s našimi školami môžeme už teraz povedať, že sa začali pozitívne presadzovať nielen v oblasti odovzdávania vedomostí, ale hlavne vo výchove žiakov postavenej na evanjeliu.
     Katolícka Cirkev si plní svoje poslanie aj na Základnej škole sv. Don Bosca v Topoľčanoch, ktorá si pripomína desiate výročie zriadenia. Aj keď je to ešte len desať rokov, a neboli to iste ľahké roky, možno už smelo konštatovať, že v poslaní pokračuje a ho napĺňa.
     Z úprimného srdca želám celému pedagogickému zboru a všetkým žiakom tejto katolíckej školy, aby vytvárali spoločenstvo uprostred ktorého je sám Ježiš Kristus, vychovávateľ, skrze ktorého Otec vychováva ľudstvo (porov. 1 Kor 4, 15), a žehnám Vám.
V Trnave 25. októbra 2001