Stavebná história školy

Iniciátorom stavby školy bol pred rokom 1989 bývalý Okresný národný výbor v Topoľčanoch, ktorý plánoval vybudovať na sídlisku Juh základnú školu. Po zmene pomerov v našej spoločnosti však vznikli finančné problémy a výstavba školy bola pozastavená. Vďaka neskonalému úsiliu zosnulého pána kanonika ThDr. Ladislava Dorušáka, po vzniku už druhej cirkevnej základnej školy poslanci mestského zastupiteľstva v Topoľčanoch hlasovaním rozhodli dňa 30. januára 1992, že rozostavaná budova školy na spomínanom sídlisku bude dobudovaná pre účely zriadenej cirkevnej základnej školy. Na jej dobudovaní boli najväčšou dodávateľskou mierou zainteresované Pozemné stavby, neskôr Pozemné staviteľstvo v Topoľčanoch, ktoré práve v tomto období budovalo v Topoľčanoch významnú stavbu kláštora Panny Márie Jeruzalemskej. Vďaka dobrým vzťahom pána kanonika a vedenia uvedeného stavebného podniku práce napredovali veľmi rýchlo. Tu treba vysloviť poďakovanie riaditeľovi Pozemného staviteľstva v Topoľčanoch, p. J. Kubričanovi, námestníkovi Ing. Z. Hrubému, p. Trtíkovi a všetkým pracovníkom podniku za rýchle a kvalitné ukončenie stavby. Stavebný dozor bol zabezpečovaný MsÚ v Topoľčanoch, p. primátorom JUDr. J. Korcom, p. Rybanským a Ing. Mokrým .
V roku 1992 mala byť dohotovená iba učebňová časť školy. Vďaka vyjednávaniu Farského úradu, MsÚ a Pozemného staviteľstva v Topoľčanoch, boli však dobudované a v auguste odovzdané i priestory školskej jedálne a kuchyne.
Škola bola slávnostne posvätená vdp. kanonikom ThDr. Dorušákom dňa 31.8.1992 za účasti všetkých zainteresovaných.
V roku 1994 boli dobudované a dňa 13.októbra slávnostne odovzdané i priestory dvoch moderných telocviční a celého telocvičného bloku.
V roku 1996 sa vybudovala kaplnka Božského srdca - centrum duchovného života školy za finančnej pomoci rehole Panny Márie Jeruzalemskej a ďalších Bohu známych sponzorov. Kaplnka bola posvätená bratislavsko-trnavským svätiacim biskupom Mons. D. Tóthom v roku 1997. V tom istom roku sa za výdatnej podpory MsÚ v Topoľčanoch pod vedením p. primátora Ing. Segeša dokončoval i športový areál školy. V roku 1998 bol odovzdaný do užívania. V súčasnosti sú v škole zriadené špeciálne učebne fyzikálna a chemická, školské dielne, učebňa pre vyučovanie špecifickej prípravy dievčat, hudobnej výchovy, cudzích jazykov a učebňa výpočtovej techniky a informatiky.
Pri dobudovávaní všetkých stavebných blokov a celého areálu školy treba okrem už spomínaných vysloviť veľké poďakovanie mojim dvom zástupcom Mgr. Rodinovej, Mgr. Palušovi a výchovnému poradcovi Mgr. Blahovi, ako aj obom našim pánom školníkom p. Bartovi a Michalikovi, tiež vedúcej ŠJ p. Oravcovej a pani hospodárke Kráľovej. Všetci títo pred otvorením školy počas prázdnin neľutovali svoj voľný čas a aj napriek tomu, že ešte neboli zamestnancami školy zabezpečovali úlohy spojené s jej otvorením a uvedením do prevádzky.
Pred začiatkom prvého školského roka všetci naši pedagógovia a zamestnanci spolu s niektorými rodičmi už počas posledných dní prázdnin zabezpečili skultúrnenie interiéru školy pred začatím vyučovania, v čom pokračujú až do súčasnosti bez nárokov na odmenu. Aj im pri tejto príležitosti patrí úprimné poďakovanie. Do ďalších rokov nám zostáva iba dôvera v Božiu pomoc, bez ktorej by iste nebolo možné v tomto diele pokračovať.

PaedDr. Peter Jamrich, riaditeľ školy